Redukcja rozstępów

Aby redukcja rozstępów była możliwa i skuteczna, najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie co to są rozstępy?

Rozstępy to wrzecionowate blizny występujące na skórze człowieka. Ich powstawanie uwarunkowane jest nie (jak zwykle bywa) zewnętrznym urazem mechanicznym, tylko rozciąganiem i niejako „pękaniem” skóry od środka. Problem ten dotyka wielu osób w różnym wieku, o różnej aktywności i masie ciała.

Jakie są przyczyny powstawania rozstępów?

Rozstępy mogą się pojawić w rożnym wieku. Zazwyczaj powstają w okolicy ud, pośladków, brzucha, ramion, bioder, piersi, pleców. Najczęściej jest to związane ze zmianą objętości i masy ciała, są jednak czynniki, które znacząco sprzyjają ich powstawaniu.

Są to:

    • czas dojrzewania, zmiany hormonalne i zmiana proporcji ciała
    • przyrost masy mięśniowej lub tkanki tłuszczowej
    • ciąża – podwyższony poziom kortyzolu zakłóca pracę fibroblastów i produkcję pełnowartościowego kolagenu
    • predyspozycje genetyczne

Jak powstają rozstępy

W początkowej fazie (zapalnej) rozstępy swędzą i pieką, ich kolor jest wówczas ciemno-różowy. Faza ta trwa nawet do pół roku. Towarzyszy jej zniekształcenie włókien kolagenowych i wewnętrzny obrzęk skóry właściwej. W kolejnej, zanikowej fazie, rozstępy bledną, a skóra w ich miejscu się zapada. Zjawisku temu towarzyszy zanik włókien kolagenu i elastyny.

Jak zapobiegać rozstępom?

Z pewnością łatwiej jest przeciwdziałać niż leczyć. Skóra potrzebuje czasu, dlatego dobrze jest działać z wyprzedzeniem (na ile to oczywiście możliwe). Im wcześniej zaczniemy walkę z rozstępami, tym większe szanse na ich brak lub stosunkowo małą ilość.

Ważne – w początkowej fazie powstawania rozstępów możliwa jest jeszcze odbudowa prawidłowych struktur kolagenu i elastyny i przynajmniej częściowe ograniczenie rozwoju rozstępów.

W czasie późniejszym praca z rozstępami jest również możliwa, ale trudniejsza i zajmuje więcej czasu.

Wniosek – jeśli widzimy, że rozstępy zaczęły się pojawiać, nie warto czekać, trzeba jak najszybciej działać.

Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?

Jeśli jesteśmy narażeni na pojawienie się rozstępów należy działać prewencyjnie, stosując peelingi (mechaniczne i chemiczne), zabiegi pobudzające mikrokrążenie (szczotkowanie ciała, masaż, dermomasaż) oraz kosmetyki wspomagające i ujędrniające skórę narażoną na rozciąganie.
Przydatna będzie również suplementacja oraz dieta bogata w łatwo przyswajalny kolagen, cynk, witaminy, skrzyp polny, krzem.

Czy można się pozbyć rozstępów?

Można, ale niestety nie do końca, zwłaszcza jeśli są duże i powstały dawno temu. Rozstęp to blizna i da się ją całkowicie, dogłębnie usunąć jedynie operacyjnie. Odpowiednio dobranymi zabiegami można jednak znacząco je zmniejszyć, wyrównać i sprawić, aby były prawie niewidoczne. Wiele zabiegów na rozstępy poprawia także jędrność skóry, a więc wpływa korzystanie na estetykę całej tkanki otaczającej rozstępy.

Redukcja rozstępów – od czego zacząć?

Na start – konsultacja z kosmetologiem i dobry plan działania. Od oceny rozstępów (gęstości, głębokości i wieku) oraz problemów towarzyszących, np. wiotkości skóry, nadmiaru tkanki tłuszczowej i ogólnego stanu zdrowia będzie zależało jakie zabiegi zostaną zasugerowane. Ważna jest również informacja o ewentualnej ciąży, laktacji lub planowanym dziecku.

Zabiegi kosmetyczne na rozstępy

W naszym gabinecie walkę z rozstępami prowadzimy zazwyczaj wielotorowo. Mamy do dyspozycji: peelingi mechaniczne i chemiczne (o różnej mocy złuszczania), mezoterapię igłową i mikroigłową, mikropunkturę, radiofrekwencję mikroigłową, dermomasaż oraz zabiegi kolagenowe i wzmacniająco-odżywcze. Lata doświadczenia pokazały nam, że w kwestii walki z rozstępami nie można się skupiać wyłącznie na jednym rodzaju działania, a indywidualny plan i konsekwencja przynoszą naprawdę piękne efekty.

Krok 1 – złuszczanie

Seria powinna się zacząć od jednego, dwóch zabiegów peelingująco-stymulujących. Może to być np. mikrodermabrazja diamentowa, jako zabieg samodzielny (np. w czasie laktacji) lub w połączeniu z kwasami peeling chemiczny, najlepiej na bazie kwasu glikolowego lub TCA.

Krok 2 – stymulacja i odżywienie

Zabiegi o działaniu pobudzającym tkankę do regeneracji i aktywacji procesów naprawczych, m.in.

dermomasaż – niezawodny masaż próżniowy, opracowany pierwotnie do rozpracowywania blizn i zrostów po operacjach i wypadkach. Kilka rozmiarów głowic daje szerokie możliwości zastosowania. Łączy rolowanie i zasysanie skóry, z poprawą mikrokrążenia, drenażem i detoksem tkanek. Intensyfikuje wchłanianie składników aktywnych, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu. Sprzyja uelastycznieniu i redukcji blizn i zrostów (np. po cesarce), rozstępów, jest również bardzo skuteczny w eliminowanie niechcianego cellulitu i nadmiaru nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Idealny, nieinwazyjny zabieg naturalnie wspomagający skórę z problemem wiotkości i rozstępów.

mezoterapia mikroigłowa – wykonywana za pomocą tzw. dermapena (mniejsze partie ciała) lub dermarollera (większe obszary). Gęste mikronakłucia sterylnymi igiełkami powodują wytworzenie mikrokanalików, przez które następuje intensywne wchłanianie składników aktywnych z zastosowanych w czasie zabiegu preparatów, co daje dość szybki efekt nawilżenia i poprawy kondycji skóry. W każdym miejscu wkłucia wywołana jest przy tym kontrolowana reakcja naprawcza skóry. Efektem jest aktywacja produkcji kolagenu i długofalowa poprawa jej jędrności i gęstości. Zabieg można wykonywać również w połączeniu z kwasami.

mezoterapia igłowa – dostarcza wgłąb skóry niezbędne do regeneracji i odbudowy składniki. Zabieg polega na iniekcyjnej aplikacji specjalnie skomponowanego, sterylnego preparatu o działaniu odżywczym i napinającym, np. Cytocare Stretchcare lub RRS HA Stirmatrix (w składzie m.in. krzem, czynniki wzrostu, aminokwasy, koenzymy, pierwiastki, witaminy, kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze).

Krok 3 – działanie długofalowe

Zabiegi o długotrwałym działaniu. Na ich efekty trzeba zazwyczaj trochę poczekać, ale bywają zachwycające. W tym przypadku cierpliwość zawsze popłaca. Zabiegi o takim działaniu to:

radiofrekwencja mikroigłowa (frakcyjne fale radiowe) – metoda ta polega na mikronakłuwaniu połączonym z miejscową emisją fal radiowych. Jedna z najlepszych i najbardziej efektywnych metod redukowania wiotkości skóry i rozstępów. Sprawdza się równie dobrze w korekcji owalu twarzy, odmładzaniu dekoltu, ujędrnianiu skóry brzucha i redukcji rozstępów.
Same mikronakłucia wywołują kontrolowany proces naprawczy, taki jak w przypadku opisanej wyżej mezoterapii mikroigłowej. Dodatkowym czynnikiem są tu odpowiednio dobrane parametrami fale radiowe, emitowane w skórze w czasie wkłucia. Powodują one podgrzanie i przebudowę włókien kolagenowych, dzięki czemu ich struktura się rekonstruuje, a skóra nabiera jędrności.

mikropunktura – nowatorska metoda polegająca na pobudzeniu naturalnych procesów regeneracyjnych wewnątrz skóry poprzez specjalne mikronakłucia sterylną igłą. Zabieg ten działa na bazie łuku odruchowego. Powoduje zmiękczenie i uelastycznienie blizny, zwiększenie mobilności tkanki, widoczną przebudowę skóry i długotrwałą redukcję widoczności rozstępów.

Krok 4 – podtrzymanie efektów

    • zabiegi przypominające – ustalane co jakiś czas, aby skóra nie „zapomniała” jak ma pracować
    • systematyczny masaż i ćwiczenia – pobudzają mikrokrążenie i ogólną trofikę tkanek.
    • dobrej jakości kosmetyki – o działaniu przeciwrozstępowym i ujędrniającym, stosowane zarówno w trakcie kuracji, jak i po jej zakończeniu

Cały czas – systematyczność, metodyczność i prawidłowa pielęgnacja domowa
Kosmetyki wspierające są bardzo ważne dla efektu – w czasie trwania serii zabiegowej, pomiędzy zabiegami i po ich zakończeniu.
Składniki pożądane: krzem, kwas hialuronowy, centella azjatycka, algi, czerwona koniczyna, masło shea, olej babassu, masło illipe, olej migdałowy, kofeina, bluszcz, ruszczyk, żeń-szeń, proteiny jedwabiu, hydrolizowany kolagen, kigelia afrykańska, sok z beżyny czarnej, pantenol.

Nie czekaj do lata!

Zastanawiasz się nad zabiegami ujędrniającymi i redukującymi rozstępy? Nie czekaj do lata. Wielu procedur nie będzie można wtedy wykonać, lub będą musiały być słabsze ze względu na temperaturę i słońce.
W pracy z rozstępami skóra potrzebuje nie tylko dobrych zabiegów, ale i czasu!

Jeśli nie jesteś pewna czy warto, umów się na zabieg z konsultacją, wspólnie zaplanujemy Twoją serię zabiegową.

 

Najczęściej zadawane pytania:

Kiedy po porodzie można zacząć zabiegi na rozstępy?
Zabiegi można zacząć tuż po połogu, zazwyczaj jest to około 4-6 tygodni. Zabiegi dobieramy je w zależności od ogólnej kondycji ciała i skóry, samopoczucia i możliwości czasowych.

Czy laktacja jest przeciwwskazaniem do zabiegów na rozstępy?
Do niektórych tak, ale nie do wszystkich. Dla mam karmiących również jesteśmy w stanie dobrać serię.

Czy zabiegi na rozstępy można wykonywać w ciąży?
Tak, niektóre zabiegi możemy wykonywać w czasie prawidłowo przebiegającej ciąży. Ich działanie opiera się głównie na wzmacnianiu i prewencji.

Czy stare rozstępy także można zredukować?
Tak. Zajmie to pewnie więcej czasu, ale w większości przypadków efekty są naprawdę bardzo zadowalające.

Ile zabiegów jest koniecznych?
Ilość zabiegów zależy od skali problemu. Minimalna rekomendowana seria to około 6 zabiegów.

W jakich odstępach wykonuje się zabiegi?
Czas między zabiegami zależy od ich rodzaju i ilości. Można przyjąć, że średnio co dwa tygodnie.

Czy zabiegi są bolesne?
Zabiegi nie są bolesne. Niektóre zabiegi (np. mezoterapia, radiofrekwencja mikroigłowa) mogą dawać pewien dyskomfort. Zabiegi z kwasami mogą wywołać uczucie szczypania w trakcie i po zabiegu.

Który zabieg na rozstępy jest najlepszy?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć, ponieważ skóra każdej osoby jest inna i ma inne potrzeby wyjściowe. Można przyjąć, że najmocniejsza będzie radiofrekwencja mikroigłowa, jednak aby w pełni wykorzystać jej potencjał warto najpierw skórę złuszczyć i odżywić wcześniejszymi zabiegami.

Czy stosowanie kosmetyków na rozstępy ma sens?
Samymi kosmetykami nie zlikwidujemy i nie zmniejszymy rozstępów, zwłaszcza tych starych. Pełnią one jednak istotną rolę prewencyjną, wspomagającą i podtrzymującą. Stosowanie dobrze dobranych preparatów jest bardzo ważne dla prawidłowej pracy i regeneracji skóry między zabiegami.

Czy rozstępy i wiotkość skóry na biuście również można zredukować?
Tak! Pracujemy również ze skórą biustu. Dopasowujemy wówczas zabiegi i pielęgnację domową do tej wyjątkowej strefy.

Czy osoba niepełnoletnia może korzystać z zabiegów na rozstępy?
Tak, jest to nawet wskazane, bo im szybciej zaczniemy pracę po pojawieniu się rozstępów, tym łatwiej będzie zredukować problem i zabezpieczyć skórę przed powstawaniem nowych. W przypadku osób niepełnoletnich wymagana jest jednak pisemna zgoda rodzica i obecność przy pierwszym zabiegu połączonym z konsultacją.

Czy opłaca się wykupić serię zabiegową?
Zdecydowanie tak. Zabiegi w serii wykonujemy systematycznie i według wstępnego planu, co zwiększa ich efektywność. Dodatkową zaletą jest oszczędność, ponieważ zabiegi kupowane w pakietach wychodzą po prostu taniej.

Zachęcamy do wizyty w gabinecie LaLoba, gdzie przyjmuje Agnieszka Niemirowska-Kmiecik, masażystka i kosmetolog z 20 letnim doświadczeniem.

Gabinet LaLoba mieści się w Centrum Kobiet LaLoba Care&Activity, przy ul. Beskidzkiej 30C w Krakowie. To bardzo bliska okolica osiedli takich jak Kurdwanów, Wola Duchacka, Piaski Nowe czy Na Kozłówce.

Comments are closed.

Masaż Kobido Kraków