Terapia ręki dzięki usprawnieniu czynności percepcyjno – motorycznych/ruchowych dzieci 3- 7 lat wpływa na samodzielność dziecka, przygotuje je do nauki pisania, jak i usprawnia ten proces doskonaląc chwyt. To wszystko przekłada się również na zwiększenie wiary we własne możliwości i wpływa na rozwój koncentracji Twojego dziecka.
Dla kogo dedykowana jest terapia?
Skierowana jest do dzieci mających trudności w zakresie funkcjonowania motoryki małej. Rozpoznajemy je obserwując u dziecka m.in.:
- trudności w zakresie wykonywania czynności samoobsługowych (np. ubieranie się, trzymanie kubka/ sztućców podczas picia/jedzenie, mycie zębów – ruchy niezgrabne, powodujące np. nadmierne brudzenie),
- Wolniejsze tempo wykonywania czynności angażujących ręce,
- niechęć do wykonywania czynności wymagających precyzyjnych ruchów rąk czy palców (np. zapinanie guzików, zakładanie i zapinanie butów kolorowanie, pisanie, nawlekanie koralików),
- nieprawidłowy chwyt pisarski,
- trudności w kontynuowaniu wyżej wymienionych czynności przez dłuższy czas (szybkie uczucie zmęczenia ręki podczas rysowania, pisania)
- nieprawidłową postawę ciała (również podczas wykonywania czynności przy stoliku, np. leżenie, podpieranie się łokciem),
- wzmożone lub obniżone napięcie mięśniowe,
- trudności w koordynacji ruchowej.
Jest to terapia skoncentrowana na usprawnianiu ruchów kończyny górnej (obręcz barkowa, ramię, nadgarstek, dłoń), wzmacnianiu mięśni posturalnych (grzbietu i brzucha), stymulowaniu układu proprioceptywnego (ważnego w przypadku planowania i wykonywania ruchów, koordynacji pracy różnych mięśni, regulacji napięcia mięśniowego).
Zawiera ćwiczenia manualne i manipulacyjne, wzmacniające mięśnie grzbietu i brzucha, ćwiczenia rozruchowe oraz ćwiczenia stymulujące układ proprioceptywny – stymulacja w każdej ze sfer jest niezbędna do tego, aby usprawnić funkcje ręki.
Co daje terapia ręki?
Terapia ręki dzięki usprawnieniu czynności percepcyjno – motorycznych/ruchowych dzieci wpłynie na ich samodzielność, przygotuje je do nauki pisania, jak i usprawni ten proces doskonaląc chwyt. To wszystko przełoży się również na zwiększenie wiary we własne możliwości i wpłynie na rozwój koncentracji.
Terapię ręki rozpoczyna wstępna diagnoza (pierwsze 2 spotkania), na podstawie której zostanie ułożony plan terapeutyczny- indywidualnie dostosowany do potrzeb dziecka. Po każdym spotkaniu terapeuta przekazuje rodzicowi informację zwrotną dotyczącą spotkania i wskazówek do pracy w domu, które zapewnią stały proces wspomagania sprawności motorycznej dziecka.
Terapia odbywa się indywidualnie.
Można ją wspomagać na zajęciach prowadzonych w Centrum LaLoba „Motorki” we czwartki przy ul. Beskidzkiej 30 c
Czas trwania: 45 min.
Cena 70 zł
Kontakt: tel: 570 577 677 mail: recepcja@laloba.pl
Prowadząca:
mgr Joanna Korczyk, psycholog, terapeuta ręki, przedszkolanka
Data
do uzgodnienia
Miejsce
LaLoba Care&Activity
Beskidzka 30c, Krakow
Cena
70 zł/ 45 min
Organizator
LaLoba Care&Activity
Kontakt i rezerwacje
tel. 570 577 677
recepcja@laloba.pl