Czy warto rollować ciało przy pomocy wałka lub piłeczek. Po co chodzić na zajęcia z masażu powięzi?

Masaż powięzi inaczej rolowanie na wałku. Co nam daje taki rodzaj ‘rehabilitacji”

Powięź jest wielowymiarową tkanką miękką, która otacza nasze mięśnie, kości oraz narządy. Nadaje ciału formę i strukturę Powięź może ulegać  odkształceniu w skutek złej  postawy ciała. Może ulegać zgrubieniu,  blokować się tworząc zrosty, a  tym samym poczucie, iż jesteśmy ociężali,  a nasze ciało uległo  skrępowaniu i zmęczeniu
Zacznijmy więc od pytania co dzieje się w naszym ciele kiedy stosujesz samodzielny masaż mięśniowo-powięziowy czy to przy pomocy wałka, rollera czy piłeczki do masażu. Masując się uaktywniasz nie tylko powięź (to tylko obiegowe sformułowanie masaż powięzi), ale także mięśnie, nerwy i inne komórki.  Pracujesz z warstwami tkanek aby je rozluźnić, wydłużyć lub uwolnić od zbędnych napięć. W skrócie to woda jest wyciskana z tkanek nabłonka i tkanek mięśniowych, a później wchłonięta z powrotem kiedy punkt nacisku się przenosi lub ciśnienie znika. Ucisk tkanek pomaga eliminować ewentualne zatory dzięki rozprowadzaniu płynów. Taki rodzaj pracy z tkankami ma wpływ na elastyczność tętnic mięśniowych, nie wzmocni natomiast mięśni. Rolowanie może być bolesne, jeśli w danym miejscu mamy właśnie jakieś zatory albo na obszarach gdzie wcześniej był uraz. Pamiętaj jednak aby nie rolować się zbyt mocno. Na pewno po takiej pracy nie powinny zostać siniaki i duża tkliwość miejsca.
Warto też zwrócić uwagę na fakt, że powinniśmy rolować miejsca, które na co dzień ‘nie pracują’ nie są aktywowane czyli np. przywodziciele po wewnętrznej stronie uda czy obszary w górnym odcinku szyi. Aby dowiedzieć się co u ciebie wymaga masaży najlepiej wybrać się na wizytę do fizjoterapeuty albo chociażby uczęszczać na zajęcia, na których instruktor/ rehabilitant tłumaczy co i po co rolujemy.
Po Czym możesz poznać, że masz zaburzone napięcie powięzi?
• bolesność i wrażliwość na dotyk,
• Uczucie zmęczenia
• chłodne ręce i stopy
• uczucie ciężkości stóp i rąk
• wrażenie opuchnięcia
• problemu z czuciem danego miejsca

Dbanie o  powięź  za pomocą  regularnego rolowania zapewni naszemu ciału  zdrowy  wygląd i   samopoczucie, spowolni także proces jego starzenia.  Nawodniona i    rozluźniona powieź zapewni nam zdrowy ruch, szybszą  regenerację, pomoże   w treningach oraz pracy nad prawidłową postawą  ciała i uwolnieniem się   od napięcia.

Zapraszamy na zajęcia pilates z masażem powięzi lub do indywidualnej pracy w gabinecie fizjoterapii w naszych placówkach.