Brakuje Ci zadowolenia ze swojej wagi ciała i wyglądu Twojej sylwetki? Twoim celem jest zrzucenie kilku kilogramów? Może borykasz się z chorobami metabolicznymi? Zależy Ci na powrocie do zdrowia lub na jego poprawie? Chcesz poprawić kondycję swojej skóry i włosów? Mamy rozwiązanie Twojego problemu – zapraszamy na konsultację z naszym dietetykiem, który po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu pomoże Ci osiągnąć Twój cel. Porady dietetyczne są skierowane do wszystkich, którzy chcą poprawić swoje samopoczucie całościowo, borykają się z chorobami takimi jak cukrzyca, endometrioza, choroby tarczycy czy chcą zrzucić zbędne kilogramy.
Co możemy Ci zaproponować?
Pierwsza konsultacja – wywiad (czas trwania 60-90 minut)
Usługa ta zawiera: wykonanie pomiarów antropometrycznych, obliczenie wskaźników BMI i WHR wraz z interpretacją, analizę dzienniczka żywieniowego, przeprowadzenie wywiadu zdrowotnego i żywieniowego, zalecenia dietetyczne uwzględniające wszystkie jednostki chorobowe oraz korektę sposobu żywienia.
Plan dietetyczny (7 dni)
Plan dietetyczny jest ułożony na podstawie wywiadu zdrowotnego i żywieniowego przeprowadzonego podczas pierwszej konsultacji. Uwzględnia on wszystkie jednostki chorobowe oraz preferencje. Plan dietetyczny zawiera: po 7 propozycji dań na każdy posiłek, zalecenia dietetyczne wraz z omówieniem oraz określony plan działania. Plan dietetyczny jest bardziej elastyczny od jadłospisu.
Jadłospis (7 dni)
Jadłospis zawiera 7 zestawów posiłków na cały tydzień, uwzględniających wszystkie jednostki chorobowe oraz preferencje. Forma ta jest mniej elastyczna niż plan dietetyczny i wymaga większej konsekwencji, ale jednocześnie daje dużo większą kontrolę nad spożyciem witamin i minerałów.
Wizyta kontrolna (po 3-4 tygodniach; czas trwania ok. 30 minut)
Usługa ta zawiera: ponowne wykonanie pomiarów antropometrycznych, obliczenie wskaźników BMI i WHR wraz z interpretacją, opracowanie dalszych kroków.
Jeśli współpraca odbywa się bez użycia planu dietetycznego lub jadłospisu konsultacja zawiera również ocenę sposobu żywienia, analizę dzienniczka żywieniowego wraz z wprowadzeniem ewentualnych korekt w razie konieczności oraz sprawdzenie nawyków żywieniowych.
Jak się przygotować do wizyty?
Dzienniczek żywieniowy z minimum 3 dni i maksimum 5 dni (z czego 1 dzień wolny).
Dzienniczek żywieniowy jest niezbędnym elementem wizyty i należy go przygotować rzetelnie. M.in. na jego podstawie będzie oceniany aktualny sposób żywienia. Dzienniczek żywieniowy powinien zawierać: godziny spożywania posiłków, skład posiłków wraz z określeniem ilości w miarach domowych (np. 1 łyżka) oraz przyjętymi płynami. W dzienniczku należy zawrzeć wszystkie posiłki, przyjęte płyny oraz przekąski. Dzienniczek należy przygotowywać na bieżąco, ponieważ tylko w ten sposób wszystko zostanie zapisane.
Dokumentację medyczną
Proszę przygotować aktualne wyniki badań, listę badań znajdziesz poniżej tego punktu. Badania należy wykonać na czczo, po przespanej nocy, a dzień przed badaniem należy unikać potraw ciężkostrawnych, bogatych w tłuszcze, alkoholu oraz intensywnego wysiłku fizycznego. W przypadku występowania chorób proszę przygotować również wyniki badań, dotyczących danej jednostki chorobowej. Gdy występowała hospitalizacja lub zabiegi chirurgiczne, proszę o przygotowanie wypisu ze szpitala. Należy również przygotować listę przyjmowanych leków i suplementów diety wraz z dawkami, jeżeli są przyjmowane.
Badania niezbędne:
- morfologia
- lipidogram tj. cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy
- glukoza na czczo
- sód
- potas
- kwas moczowy
Dodatkowo:
- TSH – w przypadku chorób tarczycy lub objawów mogących wskazywać na kłopoty z tarczycą
- próby wątrobowe – w przypadku chorób wątroby, regularnym przyjmowaniu leków
- ogólne badanie moczu
- witamina D tj. 25(OH)
- żelazo, ferrytyna, witamina B12 – w przypadku niedokrwistości, wzmożonej męczliwości, senności oraz w przypadku wegetarian i wegan
- kreatynina, mocznik – w przypadku podejrzenia nieprawidłowej pracy nerek
- glukoza wraz z insuliną na czczo – w przypadku podejrzenia nieprawidłowej gospodarki węglowodanowej (jeśli posiadany jest wynik badania doustnego testu obciążenia glukozą to proszę go przedstawić na konsultacji)
Bezpośrednio przed wizytą
W celu otrzymania wiarygodnego wyniku pomiarów należy nie jeść i nie pić ok. 2,5 godziny przed konsultacją.