Zapraszamy na kolejny cykl szkoleń: „REHABILITACJI W DYSFUNKCJI DNA MIEDNICY MNIEJSZEJ”
MODUŁ I – WPROWADZENIE DO REHABILITACJI
DNA MIEDNICY MNIEJSZEJ. NIETRZYMANIE MOCZU U KOBIET.
KRAKÓW, 4-5 sierpnia 2018r. + praktyczne warsztaty 6.08.18

Nietrzymanie moczu (NTM) – rzadko boli, nie jest przyczyną śmierci, ale jak bardzo może utrudnić normalne życie wie każdy, kto na co dzień (często potajemnie) „walczy” ze skutkami tej dolegliwości. Dotknięci nią ludzie nie zawsze wiedzą, że mogą sobie pomóc. Dolegliwość dotyka nie tylko starszych, ale również młode, wysportowane osoby.
Według statystyk cierpi na nią 10% do 15% każdego społeczeństwa, czyli cztery miliony ludzi w Polsce. Wśród kobiet NTM występuje częściej niż inne bardziej popularne choroby przewlekłe. Cukrzyca dotyka 9% pań, nadciśnienie tętnicze 21%, a z nietrzymaniem moczu boryka się 30% kobiet.
NTM jest objawem różnych patologii i to nie tylko w obrębie dolnych dróg moczowych. To ważna dziedzina rehabilitacji nie tylko dla kobiet, ale wbrew ogolnemu mysleniu dla meżczyzn też. W polsce brakuje specjalistow w tej dziedzinie.
Podczas Modułu l zapoznacie się Państwo z funkcjonalną anatomią mięśni dna miednicy mniejszej. Poznacie anatomię i fizjologię dolnych dróg moczowych oraz współpracę mięśni dna miednicy z innymi mięśniami ciała.
Uczestnicy dowiedzą się w teorii i praktyce jak zbadać pacjenta, jaką metodę zastosować w leczeniu rehabilitacyjnym i jakie są prawidłowe zachowania przy piciu płynów i mikcji.
Uczestnictwo w kursie gwarantuje Państwu nabycie umiejętności badania pacjentów z zespołem nietrzymania moczu a także leczenia fizjoterapeutycznego przez dobór i zastosowanie właściwej metody.

INFORMACJE O KURSIE:
KURS: MODUŁ I – WPROWADZENIE DO REHABILITACJI
DNA MIEDNICY MNIEJSZEJ. NIETRZYMANIE MOCZU U KOBIET.
DATA: 4.08.2018 godziny: 9.30 -18.00
5.08.2018 godziny: 9.00 – 17.30
oraz nowość 6.08.18 praktyczne warsztaty: BADANIE PALPACYJNE PER VAGINUM, INTERPRETACJA
WYNIKÓW BADANIA.
MIEJSCE KURSU: Kraków LaLoba Care&Activity Kobiet ul. Beskidzka 30 c, www.laloba.pl

WARUNKI UCZESTNICTWA: dyplom rehabilitanta

CENA KURSU:
3 dni – 1200 zł
tylko 4 i 5.08- 1100 zł
Same warsztaty praktyczne 6.08.18 dla uczestników poprzednich kursów 300 zł (w miarę wolnych miejsc)

Wymagana wpłata zaliczki 300 zł – gwarancja rezerwaji miejsca – max ilość uczestników 15 osób.

Całość opłaty prosimy wpłacać przelewem bankowym na podany w mailu numer rachunku do 20.07.18
W tytule przelewu proszę podać: Moduł I oraz swoje imię i nazwisko

SPRAWY ORGANIZACYJNE kieruj do Beata Larysz:
1. każdy z uczestników drogą mailową otrzyma program kursu,
2. każdy z uczestników proszony jest o przyniesienia na zajęcia: dużego ręcznika, wygodnego stroju do pracy w gabinecie, można korzystać z własnego komputera,
3. każdy z uczestników po dokonaniu całej wpłaty za kurs otrzyma mailem materiały szkoleniowe.

WAŻNE! Obiad oraz noclegi uczestnicy zapewniają sobie we własnym zakresie – w razie potrzeby istnieje możliwość noclegu w LaLoba (warunki klubowe). Gwarantujemy również własne, domowe i pyszne jedzenie wegetariańskie w cenie 30 zł za obiad (2 danie + deser – nieobowiązkowo)

KILKA SŁÓW O PROWADZĄCEJ KURS:
Mirosława Wiechetek – fizjoterapeutka, specjalista w dysfunkcjach dna miednicy mniejszej
2016- otworzylam wlasna praktyke rehabilitacyjną w Szwajcarii
od 2001 – pracuję jako fizjoterapeutka w kantonalnym szpitalu KSB, Baden w Szwajcarii. Pracuję w bardzo nowoczesnym, kwalifikowanym Centrum schorzeń miednicy mniejszej – Beckenboden Zentrum, gdzie prowadzi pacjentów z dysfunkcjami miednicy mniejszej,
2015 – ukończyłam podyplomowe studia CAS (Certificate of Advanced Studies) in Pelvic Physiotherapy przy SOMT (Stichting Opleding Musculoscletale Therapie) w Interlaken, Szwajcaria,
2001 – nostryfikowałam dyplom według wymagań SRK w Szwajcarii,
2000 – pracowałam jako fizjoterapeutka w zespole rehabilitacyjnym w Milton Keynes General Hospital, Anglia,
1993 – 1999 – pracowałam jako fizjoterapeutka w Sztockholmie: w Dagversamheten AL-Gruppen, Spaanga Komun: Bromsten/Tensta Servicehus, Riksbyggen Barkaby Servicehus,
1990 – 1993 – nostryfikowałam dyplom w Szwecji,
1990 – ukończyłam AWF Kraków jako magister rehabilitacji ruchowej.

Zapisy oraz w razie pytań prosimy o kontakt: Beata Larysz tel: 602603789 lub mail: b.larysz@laloba.pl

Jeśli macie pytania merytoryczne proszę piszcie bezposrednio do Mirki: mirkawiechetek@gmail.com

Kolejne moduły:
• MODUŁ II: NIETRZYMANIE MOCZU U KOBIET
6-7.10.2018 ( 9.00-18.00/ 9.00-17.00)
8.10.2018 WORKSHOP: ELEKTROTERAPIA W LECZENIU NIETRZYMANIA MOCZU

• MODUŁ III: FUNKCJA I DYSFUNKCJE DEFEKACJI
+ WORKSHOP :ELEKTROTERAPIA W LECZENIU ANOREKTALNYCH DYSFUNKCJI – data do potwierdzenia

• MODUŁ IV: REHABILITACJA W CIĄŻY I POŁOGU
+ WORKSHOP: PROWADZENIE FIZJOTERAPEUTYCZNE NA PODSTAWIE CASE STUDY I BADANIA PALPACYJNEGO DNA MIEDNICY MNIEJSZE) data do potwierdzenia

• MODUŁ V: NIETRZYMANIE MOCZU U MĘŻCZYZN.
+ PRAKTYCZNY WORKSHOP: PROWADZENIE FIZJOTERAPEUTYCZNE PACJENTA PO PROSTATOKTOMII data do potwierdzenia

Kazdy moduł w takiej samej cenie. Jeśłi chcecie zarezerwować wszystkie – wymagana zaliczka 1000 zł

Zapraszamy serdecznie!

Prowadząca

Mirosława Wiechetek

fizjoterapeutka

Zagadnienia leczenia dysfunkcji mięśni dna miednicy mniejszej dotyczą intymnej sfery każdego człowieka. Moje zainteresowanie tą dziedziną rehabilitacji przyszło do mnie w momencie, kiedy takie problemy pojawiły się u mnie. Jestem matką trójki wspaniałych dzieci i (jak można się domyśleć) problemy z MDM pojawiły się przy porodach.

W miejscach, w których mieszkałam, zajmowałam się różnymi dziedzinami fizjoterapii. W Szwecji zaciekawiła mnie neurologia i geriatria. W Anglii – pulmonologia. W każdym z tych krajów nostryfikowałam dyplom rehabilitanta. Dzięki temu nie tylko pogłębiłam swoją wiedzę, ale poznałam także różnorodne podejście do zagadnień rehabilitacji. Szczególną uwagę zwróciłam na to, jak szeroką wiedzę musi posiadać w tych krajach terapeuta, aby mógł wykonywać swój zawód.

Ostatnim przystankiem mojej podróży po Europie jest Szwajcaria (tu urodziłam drugie i trzecie dziecko). Aby móc nostryfikować tu dyplom, musiałam odbyć roczną praktykę w szpitalu oraz zdać egzamin z każdej dziedziny rehabilitacji. I to właśnie w Szwajcarii pojawiły się u mnie problemy z MDM.

Ponieważ jestem osobą ambitną, chciałam samodzielnie rozwiązać problemy zdrowotne. Wydawało mi się, że z tak dużą wiedzą z różnych dziedzin rehabilitacji dam sobie radę szybko i doskonale. Nic bardziej mylnego! Okazało się bowiem, że rehabilitacja dna miednicy mniejszej to studnia bez dna!

Z perspektywy czasu widzę, że nawet taki kraj jak Szwajcaria, był w 2004 roku zaledwie na początku rozwoju tej dziedziny. Dlatego zaczęłam szukać wiedzy na własną rękę, a praca z problemami MDM szybko stała się moją pasją. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że nawet w szwajcarskim szpitalu dziedzina ta nie była uznawana za istotną, ciekawą czy mającą wpływ na tak wiele przecież aspektów życia. Nie była ani prestiżowa, ani ciesząca się uznaniem.
Znalazłam jednak odpowiednie kursy, zaczęłam się dokształcać i… zachłysnęłam się tą wiedzą oraz jej ogromem.
Dopiero w 2008 roku pojawiły się kursy z badaniem palpacyjnym per vaginam i per rectum. Zdecydowałam się na nie, pomimo zażenowania z pracą na sferach intymnych innego człowieka. I dzięki temu spojrzałam na MDM w zupełnie inny sposób. To było niesamowite doświadczenie, bo okazało się, że obraz funkcji po wywiadzie z pacjentem bardzo rzadko zgadzał się z rzeczywistymi dysfunkcjami, które ujawniały się po badaniu palpacyjnym. Teraz już wiem, że tylko po takim badaniu można powiedzieć cokolwiek o funkcjonowaniu mięśni pacjenta.

Kiedy uczestniczyłam w kursach terapii manualnej w tamtych czasach, nikt nie uczył mnie badania per rectum. To zawsze było związane ze wstydem i zażenowaniem (i znajomym uśmiechem, przy wspominaniu „tego” miejsca).

Teraz terapia MDM jest dla mnie jak brakujący element w holistycznym podejściu do człowieka.

Studia podyplomowe w Szwajcarii (CAS – Certificat Advance Study) ugruntowały moja wiedzę teoretyczną oraz praktyczną z zakresu rehabilitacji.
Prowadzącymi zajęcia byli prekursorzy wytyczający kierunki w rehabilitacji (m.in. dzięki prowadzonym badaniom naukowym): dr Chantal Dumoulin (Université de Montréal, Kanada), dr Paul W. Hodges (The University of Queensland, Australia) czy prof. Marijke Van Kampen (University Hospital Gasthuisberg, Balgia).
A to był dopiero początek zdobywania wiedzy, bo wciąż uczę się i szkolę.

Swoją przygodę z prowadzeniem kursów dla rehabilitantów rozpoczęłam po pierwszej konferencji (2013), na której zobaczyłam przekonałam się, że w Polsce fizjoterapeuci mają wielki głód wiedzy, ale brak możliwości jej zdobycia. (A ta, która jest dostępna, nie jest z kolei poparta praktyką).
Mieszkając w Szwajcarii i pracując tam od lat, nie zdawałam sobie sprawy, że gdzieindziej nie ma takiego podejścia i doświadczenia jak tutaj. 9A ponieważ jestem Polką –– mam potrzebę dzielenia się wiedzą z rodakami).

Jestem członkiem International Continence Society (Międzynarodowe Stowarzyszenie ds Trzymania Moczu) oraz
Pelvie Swiss ( szwajcarskiej organizacji zrzeszającej rehabilitantów aktywnie kształcących się i pracujących z pacjentami z dysfunkcją ).

Byłam uczestniczką, prelegentką i prowadziłam warsztaty m.in. na:

I Ogólnopolskim Sympozjum „Rehabilitacja w schorzeniach nerek i układu moczowego” Kraków 2013 („Reaktywacja mięśni miednicy mniejszej z wykorzystaniem metody Renate Tanzberger i doświadczeń własnych” oraz „Postępowanie fizjoterapeutyczne w leczeniu pęcherza nadreaktywnego (OAB)”);

II Międzynarodowym Kongresie PTUG Kraków 2016 („Rehabilitacja przed czy już po prostatektomii?” oraz „Trening mięśni dna miednicy pierwszoplanową metodą leczenie nietrzymania moczu”;
Międzynarodowej Konferencji ICS Florencja 2017.

Data

4-6.08

Miejsce

LaLoba Care&Activity
Dauna 113, Krakow

Cena

1200,-

Organizator

LaLoba Care&Activity

Kontakt

tel. 602603789
b.larysz@laloba.pl

Masz pytania?