„Nie musisz być rozciągnięty, żeby praktykować jogę – wystarczy, że chcesz otrzepać się z kurzu… i zobaczyć, co się stanie.”

Praktyka jogi towarzyszy ludzkości już niemal od ubiegłego wieku. Żadna aktywność fizyczna nie kumuluje w sobie tak precyzyjnej, jednoczesnej pracy nad ciałem, umysłem i emocjami jak właśnie joga. Holistyczne podejście do pracy z ciałem i duszą, daje niezwykłe możliwości rozwoju, prowadzi do poczucia wyciszenia , zrelaksowania i dąży do osiągnięcia pełni zdrowia psychicznego oraz fizycznego. Zajęcia jogi skierowane są do każdej z Was. Zarówno tych, które chcą poprawić ruchomość stawów, elastyczność mięśni, popracować nad gibkością, wzmocnić mięśnie głębokie. Tych, które borykają się z kontuzjami, napięciami mięśniowymi, dolegliwościami zdrowotnymi i chcą powrócić do formy. Jak również tych, które chcą zredukować stres, pozbyć się chaosu myśli , skierować się w głąb siebie i odnaleźć równowagę. To forma zajęć mentalnych dla ciała i ducha, a jej wpływa na zdrowie i samopoczucie jest nieoceniony.

W LaLoba Care&Activity masz możliwość praktykowania jogi dwiema metodami- metodą B.K.S. Iyengara oraz metodą Vinyasa. System stworzony przez Iyengara to praca bazująca na ciągłej korelacji asan (pozycji ciała) i pranajamy (oddechu). Skupieniu i precyzji w wykonywanych ruchach, musi towarzyszyć odpowiedni oddech. Ustawienie właściwej, poprawnej pozycji ma być nie tylko przełamaniem ograniczeń w ciele, ale również rozbudzeniem mentalnym i próbą odpowiedzi na bodźce. Ruch iyengarowski jest ruchem statycznym, który wymaga cierpliwości i dokładności. Każda z asan traktowana jest jako osobne ćwiczenie, co pozwala wzmocnić zaangażowanie „całej siebie” w konkretny ruch. Nauka metody Iyengara rozpoczyna się od opanowania asan w pozycji stojącej, następnie przychodzi czas na naukę pozycji siedzących, skłonów, wygięć i pozycji odwróconych. Metoda ta pozwala również na korzystanie z pomocy, które Mistrz traktował jako kolejne narzędzia niezbędne do rozwoju. Ponieważ każde ciało ma swoje ograniczenia, a ruch iyengarowski stawia na precyzję, niezbędne jest wykorzystanie w trakcie praktyki profesjonalnego sprzętu takiego jak klocki, paski, wałki, krzesła czy koce. Sprzęt daje możliwość dokładniejszej i bardziej świadomej pracy i stanowi ogromne wsparcie dla osób początkujących. Metoda Iyengara jest dedykowana absolutnie wszystkim miłośnikom jogi, zarówno tym zaawansowanym, jak i początkującym. Jest to system bezpieczny, dlatego tak bardzo polecany osobom, które chcą rozpocząć swoją przygodę z jogą.

Vinyasa joga nazywana jest medytacją w ruchu. Vinyasa jest połączeniem słów “vi” – “w szczególny, oryginalny sposób” oraz “nyasa” – “umieszczać, stawiać, kłaść”. Jej ideą również jest nieodłączna praca ciała z oddechem, a każdy ruch i każdy oddech muszą mieć swój odpowiedni czas i miejsce. System ten również bazuje na ogromnej świadomości każdego ruchu, jednak w przeciwieństwie do jogi Iyengara ćwiczenia wykonywane są w sposób dynamiczny, a między poszczególnymi asanami nie ma przerw. Płynne przechodzenie z jednej pozycji do kolejnej, tworzy sekwencję, która w połączeniu z prawidłowym oddechem przypomina dynamiczną medytację. Metoda ta oparta jest głównie na stabilności i komforcie, co oznacza, że w każdym ruchu szukamy bezpieczeństwa i „dobrego miejsca w ciele”. Ogromny atut vinyasowego systemu stanowi różnorodność, bowiem każda lekcja jogi może wyglądać inaczej, sekwencje ćwiczeń są w tej metodzie czymś zmiennym. Częstym elementem jest pojawiający się w trakcie praktyki podkład muzyczny, dlatego momentami sekwencje przypominają taniec. Vinyasa joga nie korzysta, tak jak metoda Iyengara, z pomocy sprzętu, jedynym narzędziem jakiego potrzebujemy jest mata.Podczas praktyki zdecydowanie najważniejszymi aspektami są oddech, płynność, lekkość ruchu oraz umiejętność połączenia ciała z umysłem i przepracowanie swoich emocji. Ten rodzaj praktyki również nie stawia żadnych ograniczeń- jest przeznaczony dla wszystkich, bez względu na wiek i umiejętności.

Przykładowe zajęcia Jogi z Emilią Figurniak