Wiele kobiet ma nadmiernie napięte mięśnie dna miednicy, nie zdając sobie z tego sprawy. Na co dzień doświadczamy różnych dolegliwości, jednak najczęściej błędnie lokalizujemy źródło problemu.

Jednym z objawów napiętych mięśni dna miednicy są nawracające infekcje. W takim przypadku tabletki nie pomogą, a najwyżej chwilowo odłożą sprawę na bok, która – jak dobrze wiemy – niedługo powróci ze zdwojoną siłą. Co zrobić? Pokażemy Ci, jak nie dopuścić do poważnych konsekwencji i już teraz o siebie zadbać.

Funkcje MDM

Dno miednicy pełni niezwykle ważne zadania. Przede wszystkim jej prawidłowe funkcjonowanie jest niezbędne do kontynencji (utrzymanie moczu, stolca, gazów) oraz procesu wydalania. Ponadto podtrzymuje narządy w jamie brzusznej i zapobiega ich obniżaniu, a w skrajnych przypadkach wypadaniu. Pełni bardzo istotną rolę w obszarze seksualnym oraz umożliwia poród. Zaniedbywanie mięśni dna miednicy prowadzi do dysfunkcji w co najmniej jednym z obszarów.

Objawy

Jak to wygląda na co dzień?
Część symptomów odpowiada zarówno napiętym mięśniom dna miednicy, jak i zbyt rozluźnionym. Najlepszym przykładem jest trudność w utrzymaniu moczu. Najczęściej po porodzie lub w dojrzałym wieku mięśnie DM są poluźnione. To sprawia, że generowane skurcze są słabe i niewystarczające do utrzymania zawartości pęcherza. Natomiast w odwrotnym przypadku mięśnie wykazują zbyt duże osłabienie i zmęczenie ciągłym napięciem, aby prawidłowo reagować w procesie wydalania.
Przygotowałam dla Ciebie listę objawów. Sprawdź, czy masz napięte mięśnie dna miednicy. Jeżeli chociaż na jedno z pytań odpowiedź będzie twierdząca to zalecamy udać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego w celu ustalenia rodzaju problemu. Do pewnej diagnozy konieczna jest wizyta u specjalisty.

Najczęściej występujące objawy:
– trudność z utrzymaniem zawartości pęcherza (również podczas kichania, kaszlu czy wysiłku)
– zaparcia
– ból podczas współżycia lub inne dysfunkcje seksualne
– ból przy wkładaniu tamponu lub w czasie jego stosowania
– nawracające infekcje dróg rodnych
– ból podczas badania ginekologicznego
– ból, swędzenie lub zanik czucia w okolicach krocza
– ból miednicy, w dolnym odcinku kręgosłupa lub w dole brzucha
– problemy w rozpoczęciu oddawania moczu
– przerywany lub słaby strumień moczu
– nagła lub częsta potrzeba oddawania moczu, mimo że pęcherz nie jest pełny
– konieczność parcia podczas wydalania lub wypróżniania.

Przyczyny

Dlaczego mam zbyt napięte mięśnie dna miednicy? Skąd się to bierze?
Stres okazuje się jednym z głównych powodów. U kobiet napięcia z niego wynikające kumulują się w odcinku szyjnym, okolicach kręgosłupa oraz brzucha, wskutek czego miednica jest szczególnie narażona na przemęczenie. Lubisz sport? Doskonale! Jednak i w tym przypadku warto pamiętać o swojej miednicy, ponieważ intensywne treningi powodują silne napięcia. Do zachowania pełni zdrowia zalecane są ćwiczenia rozluźniające, które pomogą Ci zachować sprawność mięśni oraz ich elastyczność.

Najczęściej występujące przyczyny przewlekłego napięcia:
– bardzo intensywne treningi, w szczególności przy nieprawidłowym oddychaniu podczas ćwiczeń
– brak ćwiczeń rozluźniających, zaniedbywanie odpoczynku i relaksu
– stres, napięcie
– nieprawidłowa postawa
– zbyt częste korzystanie z toalety „na zapas”
– nieprawidłowe korzystanie z toalety, tzw. „na skoczka”
– uraz
– bardzo silne mięśnie proste brzucha
– trauma na tle seksualnym.

Przeciwdziałanie i leczenie

Co mogę z tym zrobić?
Przede wszystkim do pewnej diagnozy konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego.
Skorzystaj z usług naszych specjalistek lub poszukaj kogoś w Twojej okolicy.
Jeżeli chcesz, to proste ćwiczenia rozluźniające możesz wykonywać w domu, nie mniej jednak dla bezpieczeństwa zalecane są treningi pod okiem fizjoterapeuty, który pomoże Ci zlokalizować mięśnie Dna Miednicy. Podczas indywidualnej terapii szczegółowo omówi etapy rehabilitacji lub profilaktyki potrzebnej do zachowania zdrowia miednicy. Pokaże Ci, jak odpowiednio wykonywać ćwiczenia, przy czym skoryguje wszelkie nieprawidłowości. W Lalobie zależy nam na pełnym zdrowiu wszystkich kobiet, dlatego tutaj otrzymasz kompleksowy trening, w którym oprócz indywidualnych wizyt, masz okazję skorzystania z prowadzonych przez fizjoterapeutę zajęć grupowych skupiających się na mięśniach dna miednicy.

Mamy dla Ciebie przygotowany plan działania, w którym krok po kroku dowiesz się, jak wrócić do pełnego zdrowia. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia terminu konsultacji.

Marta Kwiatkowska