Pessaroterapia jest jedną z metod leczenia zachowawczego obniżenia narządów miednicy mniejszej. Świetnie sprawdza się także w przypadku problemów z nietrzymaniem moczu. Jest to metoda nieinwazyjna, tania i obarczona niskim ryzykiem powikłań.

Działanie pessarów opiera się na natychmiastowym, mechanicznym podparciu obniżonych narządów, a pessar to nic innego jak silikonowy lub piankowy przedmiot, który po wprowadzeniu do pochwy, ma podtrzymać opadający narząd lub wywrzeć ucisk na cewkę moczową w przypadku nietrzymania moczu. Mechanizm ich działania to wytwarzanie podciśnienia, które pozwala na jego stabilizacje wewnątrz ciała nawet przy bardzo słabych, niewydolnych mięśniach dna miednicy. Pessary są leciutkie a materiał wykorzystywany do produkcji pessarów jest antyseptyczny, aby wyeliminować jakiekolwiek ryzyko zakażenia podczas użytkowania.

Możemy wyróżnić pessary pierścieniowe, cewkowe, cewkowo-kołnierzowe i kostkowe.
Oprócz pessarów silikonowych stosujemy także tampony podtrzymujące, które pełnią taką samą rolę natomiast są kilkukrotnego użytku.

Pessar dobieramy indywidualnie w gabinecie (mają różne rozmiary). Prawidłowe dobranie rozmiaru pessarium jest kluczowym elementem leczenia. Później pacjentka aplikuje go codziennie (lub okazjonalnie) sama i wyjmuje na noc, łącząc go z różnymi maściami, mającymi swoje zadania. W szczególnych przypadkach pessar może być umieszczony w pochwie na dłużej. Możemy również ograniczać się do pessara na konkretną aktywność.

Pessaroterapia nie jest tylko dla kobiet w okresie okołomenopauzanym.

W naszym gabinecie oferujemy dobór pessara kostkowego lub tamponu podtrzymującego w czasie wizyty u fizjoterapeutki uroginekologicznej. Pessar jest dobrze tolerowany przez kobiety, łatwy w obsłudze i stosunkowo tani, ponieważ jedna kostka może wystarczyć na kilka lat stosowania.
Umów osobna wizytę w celu doboru rozmiaru i rodzaju terapii.
Uwaga pessary nie mają one nic wspólnego z kulkami gejszy!

Pessary i tampony dobierze Wam jedna z naszych fizjoterapeutek, możecie je także zakupić u nas od razu po badaniu.
Do zakupu pessara polecamy: Mydło do mycia pessarów – Abena Liquid Soap 500 ml – można kupić u nas, maść – polecamy zakup w aptece

Pessaroterapię można stosować w 3 głównych celach
1. Jako metodę leczenia zaburzeń statyki narządów rodnych. Pessary wspierają obniżone oraz wypadające narządy miednicy mniejszej. Pessar stosowany wraz z fizjoterapią może całkowicie wyleczyć obniżenie lub przy bardziej zaawansowanym wypadaniu zatrzymać postęp oraz uchować przed operacją (stosujemy również przy obciążeniu genetycznym oraz pooperacyjnie, aby wesprzeć efekt zabiegu).
2. Dzięki wsparciu cewki moczowej jest to metoda leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu.
3. Jako ochronę przed przedwczesnym porodem (dobiera ginekolog).

Możesz zgłosić się na wizytę i zapytać o terapię kiedy:
– gubisz mocz
– masz uczucie ciężkości, ciała obcego w pochwie,
– masz za sobą powikłany poród i dolegliwości poporodowe ( nietrzymanie moczu, wypadanie narządów)
– chcesz zacząć ćwiczyć, biegać po porodzie
– jesteś bardzo aktywna fizycznie, często obciążasz dno miednicy
– Inne stany związane ze zmienioną statyką miednicy

Masz pytania?