Słyszałaś o takim sprzęcie do ćwiczeń, jak taśmy TRX? Ćwiczenia z ich wykorzystaniem to prosta droga do silnej, pięknej figury. Wybierz je, jeśli chcesz wzmocnić całe ciało i poprawić stabilizację.

Systemy podwieszane, takie jak TRX, AreoSling i CrossCore, działają na prostej zasadzie pokonywania ciężaru własnego ciała z użyciem taśm zakończonych uchwytami. Długość lin można regulować w zależności od potrzeb ćwiczenia i budowy swojego ciała.

Z pozoru banalny gadżet daje zaskakująco dużo korzyści. „Wyrzeźbione ciało, całościowo, funkcjonalnie, i piękny płaski brzuch – wymienia Katarzyna Wysocka, fitness & diet coach. – Moim zdaniem największą zaletą jest to, że w każdym ćwiczeniu pracujesz jednocześnie nad równowagą i stabilizacją. A to stymuluje do pracy absolutnie wszystkie mięśnie, łącznie z głębokimi”.

Zajęcia z TRX w klubach fitness szybko wciągają – dużo się na nich dzieje i czuć motywującego ducha zespołu. „Na treningach grupowych pracujesz pod okiem trenera. Możesz korygować technikę i poznawać możliwości taśm, dopasowując je jak najlepiej do swoich potrzeb” – mówi Katarzyna Wysocka.

Co musisz wiedzieć przed treningiem?

1. Nie ćwicz na śliskiej podłodze. W domu możesz trenować boso dla zwiększenia bodźca stabilizacji. Na zajęciach grupowych, ze względów higienicznych, lepiej nie zdejmować butów.

2. Ćwiczenia wykonuje się w niestabilnych pozycjach, dlatego ważne, by mieć stabilny chwyt. Sztywne rączki są powleczone antypoślizgową gąbką. Nogi wkłada się w miękkie uchwyty.

3. Idąc na zajęcia, ubierz się wygodnie, ale nie za swobodnie – luźne nogawki i rękawy mogą się plątać między taśmami i utrudniać prawidłowe wykonywanie ćwiczeń.

4. Na treningi funkcjonalne wybieraj buty z elastyczną podeszwą. Dobrze zawiąż i schowaj sznurówki, żeby uniknąć zamotania w uchwyty lin. No, chyba że chcesz w nich zostać na dobre.

(Women’s Health 2014-11-18)