Droga Mamo! Przygotowałyśmy dla Ciebie kilka porad, kiedy bezpiecznie możesz wrócić do formy po porodzie. Nasze specjalistki pomogą Ci bezpiecznie poprawić kondycję, powrócić do sylwetki i czuć się świetnie.

Kiedy rozpocząć aktywność po porodzie?

W dzisiejszych czasach kobiety chcą jak najszybciej wrócić do formy i figury sprzed ciąży. Wszystko to popieram, jednak pamiętaj o kilku ważnych wskazówkach, dzięki czemu ćwiczenia Ci nie zaszkodzą. Zaczynając od początku, kiedy właściwie można zacząć? Miesiąc, dwa, może pół roku po porodzie?

Pierwsze ćwiczenia możesz zacząć wykonywać już w 2, 3 dobie po porodzie.

Oczywiście, wszystko zależy od Twojego samopoczucia oraz przebiegu porodu. Połóg – w tym czasie ćwiczenia powinny być bardzo delikatne, spokojne – dzięki czemu Twój organizm będzie się regenerował i nie będzie dodatkowo obciążony. W pierwszych tygodniach po porodzie skup się szczególnie na ćwiczeniach oddechowych, ćwiczeniach mięśni dna miednicy, wykonuj delikatne ćwiczenia ogólne – przeciwzakrzepowe oraz te, aktywujące mięśnie brzucha. Z tygodnia na tydzień Twój zestaw ćwiczeń możesz śmiało powiększać. Jednak pamiętaj szczególnie o tych ćwiczeniach, których powinnaś unikać w połogu i pierwszych miesiącach po ciąży.

  • Nie wykonuj brzuszków,
  • Unikaj podskoków,
  • Nie wykonuj bardzo mocnych ćwiczeń mięśni brzucha,
  • Unikaj nadmiernego rozciągania.

Pamiętaj! Poród to ogromny wysiłek, pozwól sobie na odrobinę odpoczynku – a delikatne ćwiczenia zregenerują Twój organizm lepiej niż intensywny trening.

Ile powinnam ćwiczyć?

10 minut? godzinę? dwie?
Ciężko na to pytanie odpowiedzieć… wolę odpowiedzieć tak: Po ćwiczeniach powinnaś się dobrze czuć lekko zmęczona, ale ogólnie nie wykończona. Ponadto, na drugi dzień powinnaś czuć że masz więcej energii. Jeśli kolejnego dnia jesteś jeszcze bardziej zmęczona to oznacza, że trening był za mocny.

Kiedy możesz rozpocząć normalna aktywność „bez ograniczeń”?

Pierwszym momentem, który pozwala na zwiększenie zakresu ćwiczeń jest 6-8 tygodni od porodu, gdyż wtedy macica powinna być już obkurczona. Drugi moment kiedy możesz powoli włączać mocniejsza aktywność (między innymi delikatne podskoki i brzuszki) jest okres 6 miesięcy od porodu. Wtedy działanie Twoich hormonów, które bardzo Cię rozluźniały w czasie ciąży i porodu powoli zanika. Istnieją też hipotezy, iż ciało kobiety wraca do pełnej sprawności 9 miesięcy od porodu, są zwolennicy teorii, że pełna regeneracja i przebudowa tkanek trwa aż 2 lata. Jednak żyjąc w tak dynamicznych czasach nie jestem sobie w stanie wyobrazić, że ktokolwiek jest w stanie czekać dwa lata, aby wrócić do ukochanej jazdy konnej, jazdy na nartach czy ściany wspinaczkowej. Teoria zawsze musi być z skonfrontowana z rzeczywistością.

Pamiętaj o wizycie u fizjoterapeuty po porodzie.

Doświadczony terapeuta zajmujący się kobietami w okresie okołoporodowym pomoże Ci dobrać ćwiczenia adekwatne do Twojej wydolności oraz oceni stan obręczy biodrowej, kondycję brzucha i mięśni.

Prowadząca

Roksana Kryk

fizjoterapeutka, studentka osteopatii, instruktor pilates, prowadząca zajęcia dla kobiet w ciąży i po porodzie

Miejsce

Kraków, ul. Beskidzka 30C
Kraków, ul. A. Dauna 113

Organizator

LaLoba Care&Activity

Kontakt

tel. 666 290 333, 570 577 677
recepcja@laloba.pl