Czy spotkałyście się z kolorowymi plastrami naklejonymi na kończyny lub plecy? Spotkać je można u zawodowych sportowców, a coraz częściej także u osób rekreacyjnie trenujących i aktywnych fizycznie. Co to za metoda, na czym polega i komu służy – dowiecie się z poniższego artykułu.

Kinesiotaping to jedna z metod terapeutycznych, która polega na oklejeniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze. Plastry te pokryte są klejem akrylowym, są przepuszczalne dla wody i powietrza, a mimo to odporne na działanie wody. Dzięki temu, po naklejeniu na skórę taśma może być noszona przez kilka dni zachowując swoje właściwości lecznicze.

Najważniejsze efekty działania taśm terapeutycznych to:

Poprawa krążenia – lepszy przepływ krwi i limfy, co dzieje się dzięki zwiększeniu przestrzeni pomiędzy skórą właściwą, a powięzią.
Zmniejszenie dolegliwości bólowych – które następuje poprzez odciążenie podskórnych nocyceptorów.
Poprawa funkcji mięśni – wpływ na napięcie mięśni poprzez rozluźnianie czy wspomaganie ich pracy.
Wspomaganie funkcji stawów.
Wpływ segmentarny
– możemy wpływać na aktywność i funkcjonowanie różnych organów wewnętrznych np. bóle brzucha, bóle menstruacyjne.

Podstawowym założeniem metody tapingu jest to, że możemy wpływać na odpowiedni segment rdzenia kręgowego za pomocą stymulowania zewnętrznego receptora skórnego. Taśma naklejona bezpośrednio na skórze pobudza receptory skórne, co w ich środowisku powoduje stymulację układu neurologicznego organizmu.

W jakich przypadkach stosowana jest ta metoda?
  • Stany po urazach: leczenie skręceń i zwichnięć stawów, obrzęki, niestabilność stawów, uszkodzenia mięśni, więzadeł np. dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa czy paluch koślawy.
  • Dolegliwości bólowe układu mięśniowo-szkieletowego, jak bóle kręgosłupa, bóle kolan, dolegliwości bólowe barku, zapalenia pochewek ścięgnistych, łokieć tenisisty, ostroga piętowa
  • Przyspieszenie procesów gojenia po urazach i operacjach (np. po rekonstrukcji więzadeł krzyżowych lub ścięgna Achillesa)
  • Wskazania do drenażu limfatycznego: obrzęki występujące z powodu choroby, po urazach, w ciąży
  • Leczenie blizn i krwiaków
  • Korekcja wad postawy, np. skolioza
  • Zmniejszenie ryzyka kontuzji, podczas uprawiania sportu wyczynowego i amatorskiego
  • Zaburzenia równowagi, niektóre zaburzenia oddechowe
  • Rozejście mięśni prostych brzucha w okresie ciąży i po porodzie
Dla kogo?

Zarówno dorośli, jak i dzieci mogą korzystać z kinesiotapingu. Proponowany jest także kobietom w ciąży – zarówno na schorzenia związane z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa, i kończyn, a także w przypadku rozejścia mięśnia prostego brzucha. Bardzo często stosowany wśród sportowców jako uzupełnienie terapii.

Czy są przeciwwskazania?

Terapeuta powinien zachować szczególną ostrożność w następujących sytuacjach:
– ostre urazy, bez szczegółowej informacji na temat rodzaju obrażeń
– przerwanie ciągłości skóry
– ryzyko zakrzepicy
– alergiczne reakcje skórne.

Aktualnie można powiedzieć, że metoda ta cały czas się rozwija, co potwierdza znaczna liczba badań naukowych. Zastosowanie taśm jest unikalnym narzędziem terapeutycznym, który zapewnia ogrom możliwości w rehabilitacji i sferze medycyny sportowej.

Aleksandra Dobaj